The Power-Shok features a Triple Plus wad system that provides better shot alignment and granulated plastic buffer to keep pellets uniform in shape for tight patterns.
Federal F127000 Power-Shok Magnum 12Gauge 2.75″ 8Pellets 000BuckShot 5 Per Box/50 Case
$8.99
2000 in stock
| Weight | 0.5700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 2.50 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Shot Size | 000 Buck |
| Muzzle Velocity | 1325 fps |
| Shot Type | Medium Game |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 8 Pellets |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 029465009779 |
| MPN | F127000 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.