The Escort PS is a hunting purpose, 3″ magnum chamber shotgun. Featuring a synthetic stock and forend with checkering; long fore-end providing faster and shorter actions; rubber butt pad w/4 stock shims to adjust stock drop and cast; alloy receiver w/11mm groove for scope mounts; checkered & ventilated anti-glare rib; accessory migratory plug decreasing capacity to 2+1; steel shot suitable multi choke system; manual cross-button trigger safety and mounted sling studs. Includes four stock shims to adjust stock drop and cast and 5 chokes full, improved modified, modified, improved cylinder and cylinder.
Escort HEPS412805BL PS Full Size 410 Gauge Semi-Auto 3″ 4+1 28″ Mossy Oak Bottomland Vent Rib Barrel, Grooved Aluminum Receiver, Adjustable Mossy Oak Bottomland Synthetic Stock
$311.99
30 in stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 9.50 × 3.00 in |
| Barrel Length | 28" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Stock Description | Adjustable |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Receiver Description | Grooved |
| Safety | Cross Button |
| OAL | 48" |
| Chamber | 3" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Choke Configuration | Multi-Choke |
| Weight | 6.20 lbs |
| Sights | Bead Front |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 817461017849 |
| MPN | HEPS412805BL |
| Brand | Escort |






Reviews
There are no reviews yet.