This DB15 Pistol features a pistol-length, heavy, 4150 ChromeMoly barrel, pistol-length gas system, and a shot-peened Mil-Spec 8620 bolt carrier. It has 7075-T6 aluminum receivers, 6″ M-Lok handguard, Magpul MOE grip, and a buffer tube foam pad.
Diamondback DB1912K001 DB15 5.56x45mm NATO 30+1 7″ Black Nitride Threaded Barrel, M-LOK Handguard, Black Aluminum Picatinny Rail Receiver, Black Buffer Tube, Black Magpul Grip, Right Hand
$652.99
25 in stock
| Weight | 6.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 8.90 × 3.60 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Finish | Black |
| Weight | 5.10 lbs |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Action | Semi-Auto |
| Grips | Black Magpul |
| Capacity | 30+1 |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Barrel Length | 7" |
| FireArm | yes |
| Sights | None |
| OAL | 23" |
| UPC | 810035754669 |
| MPN | DB1912K001 |
| Brand | Diamondback |






Reviews
There are no reviews yet.