The Diamondback SDR revolver features a SA/DA; stainless steel frame, cylinder and barrel; Hogue rubber grip with a Diamondback logo; fixed fiber optic orange front sights; low profile Dovetail fiber optic green rear sight, a trigger pull 9 lbs – 11.50 lbs.
Diamondback DB0700S001 SDR 357 Mag/38 Special +P 6 Shot 2″ Black Nitride Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame, Black Hogue Rubber Grip, Exposed Hammer
$607.99
7 in stock
| Weight | 1.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.90 × 6.90 × 1.70 in |
| Caliber | 357 Mag/38 Special +P |
| Weight | 21.20 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | DA/SA |
| Grips | Black Hogue Rubber |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| OAL | 6.53" |
| Sights | Fixed FO Front/Dovetail FO Rear |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 810035754423 |
| MPN | DB0700S001 |
| Brand | Diamondback |






Reviews
There are no reviews yet.