The Scout builds on CVAs trusted single-shot rifle platform with modern upgrades for versatility and performance. Designed for comfort and adaptability, it offers improved ergonomics, customizable adjustments, and suppressor-ready compatibility. A Picatinny rail simplifies optics mounting, making the Scout an ideal choice for budget-conscious hunters seeking reliability and innovation.
CVA CR4441S Scout Takedown 400 Legend 1rd 22″ Stainless Fluted Threaded Barrel, Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail, Adj Comb & LOP Black Synthetic Stock
$488.99
6 in stock
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.20 × 7.90 × 2.70 in |
| Caliber | 400 Legend |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Single Shot |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Black |
| Sights | None |
| Capacity | 1rd |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Stock Description | Adj Comb & LOP |
| UPC | 043125244416 |
| MPN | CR4441S |
| Brand | CVA |






Reviews
There are no reviews yet.