The Cascade Varmint Hunter is tailor made for the dedicated varmint specialist. Drawing inspiration from our Cascade Long Range Hunter model, the VH mirrors precision features, including a medium-heavy barrel contour; high-capacity magazine; and a stock with a flat, wide forend and customizable length-of-pull and comb height.
CVA CR4038 Cascade VH Full Size 22-250 Rem 22″ Smoked Bronze Cerakote Steel Threaded Barrel, Realtree Hillside Adjustable Synthetic Stock
$799.99
Out of stock
| Weight | 10.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.70 × 9.00 × 2.80 in |
| Stock Description | Adjustable |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Twist | 1:12" |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Caliber | 22-250 Rem |
| UPC | 043125040384 |
| MPN | CR4038 |
| Brand | CVA |






Reviews
There are no reviews yet.