The Adult Crickett is a manual cocking, single shot, bolt action traditional hunter pistol. Features a metal cocking knob; Williams Fire sights, adjustable rear and Fiber Optic metal front; safety- rebounding firing pin automatically blocked to prevent accidental discharge; comes factory threaded with 1/2-28 threads and cap.
Crickett KSA796 Hunter Adult 22 WMR 1rd 9″ Threaded Single Shot Stainless Barrel, Black Synthetic Grips
$150.99
4 in stock
| Weight | 3.2350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.40 × 8.40 × 5.20 in |
| Grips | Black Synthetic |
| OAL | 17.50" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Sights | Metal FO Front/Adj FO Rear |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Length | 9" |
| Weight | 2.36 lbs |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Safety | Firing Pin |
| Capacity | 1rd |
| Caliber | 22 WMR |
| UPC | 611613007968 |
| MPN | KSA796 |
| Brand | Crickett |






Reviews
There are no reviews yet.