Crickett’s 722 Model Rifle features a 4140 precision micro button-rifled target barrel with a sporting chamber. It has a drilled and tapped receiver, a comfortable thumb trigger block safety, tooled steel trigger components, and a billet aluminum trigger guard.
Crickett KSA20020 Model 722 Classic Youth 22 LR 7+1 20″ Blued Button-Rifled Target Barrel & Steel Receiver, Fixed Front/Adjustable Rear Sights, Walnut Stock w/13.50″ LOP, Rebounding Firing Pin Safety
$389.99
7 in stock
| Weight | 6.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.20 × 6.20 × 3.00 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Metal Finish | Blued |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Stock Finish Group | Brown |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Description | Button-Rifled |
| Weight | 5.50 lbs |
| Capacity | 7+1 |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Safety | Firing Pin |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Description | Walnut |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 611613200208 |
| MPN | KSA20020 |
| Brand | Crickett |






Reviews
There are no reviews yet.