The ultimate companion for big game hunting and personal carry. Built from stainless steel with an unfluted cylinder this firearm is perfect for demanding conditions. Features a leaf-spring action, provides a non-stacking, smooth-as-glass trigger pull; recoil-absorbing Hogue Overmolded grips are interchangeable with all Colt Python and Anaconda grips; red ramp front sight and adjustable rear sight for windage and elevation; unfluted 6rd cylinder; ventilated rib stainless steel barrel w/recessed target crown and ported for muzzle control. Stainless steel frame with a polished finish and matte surface on the top rib for easier sight acquisition.
Colt Mfg KODIAKSP4RTS Kodiak 44 Mag 6rd 4.25″ Polished Ported Vent Rib Barrel & Cylinder, Recessed Target Crown Muzzle, Polished Stainless Steel Frame, Black Hogue Overmolded Grip, Exposed Hammer
$1,766.99
Out of stock
| Weight | 5.0250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.20 × 8.60 × 2.80 in |
| OAL | 10" |
| Caliber | 44 Mag |
| Barrel Length | 4.25" |
| Barrel Finish | Polished |
| Grips | Black Hogue Overmolded |
| Capacity | 6rd |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Weight | 48.50 oz |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Sights | Red Ramp Front/Adj Rear |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| UPC | 098289005472 |
| MPN | KODIAKSP4RTS |
| Brand | Colt Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.