The Anaconda has been fully re-designed to utilize an oversized Python action. Bulked-up with a solid stainless steel frame for strength and durability, this DA revolver is worthy of its pedigree. Experience the Linear Leaf Spring action for a non-stacking, smooth-as-glass trigger pull. With recoil-absorbing Hogue grips and adjustable, interchangeable sights. A recessed target crown offers protection and the frame is drilled and tapped for optics mounts.
Colt Mfg ANACONDASP8RTS Anaconda 44 Mag 6 Shot 8″ Stainless Recessed Target/Vent Rib Barrel, Cylinder & Frame, Black Hogue Rubber w/Finger Grooves Grip
$1,657.99
25 in stock
| Weight | 5.8100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.20 × 8.60 × 2.80 in |
| Frame Description | Semi-Bright Stainless Steel |
| Caliber | 44 Mag |
| Action | DAO |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Sights | Red Ramp Front/Adj Rear |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 8" |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| OAL | 15" |
| Grips | Black Hogue Finger Groove |
| UPC | 098289005359 |
| MPN | ANACONDASP8RTS |
| Brand | Colt Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.