Chambered in the classic .45 ACP, the DISSENT MkG brings the .45 caliber bore to the ultra-compact bufflerless DISSENT platform. Without the need for a buffer tube the DISSENT MkG is the PDW sized to go with you. The rear of the DISSENT pistol comes with a Picatinny rear end plate ready to accept accessories. A forward non-reciprocating charging handle allows for quick and easy manipulation without coming off target and the M-LOK handguard with top picatinny rail provides ample mounting space for whatever accessories you please. Includes two 13rd Glock magazines.
CMMG 45A4C0FAB Dissent MKG 45 ACP 13+1 6.50″ Black Nitride Medium Taper Threaded Barrel, CMMG 5.5″ M-LOK Handguards, Black Armor Cerakote Aluminum Picatinny Rail Receiver, CMMG Zeroed Grips
$1,974.99
1 in stock
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.60 × 13.50 × 4.20 in |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Capacity | 13+1 |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Caliber | 45 ACP |
| Grips | CMMG Zeroed |
| Sights | None |
| Safety | CMMG Zeroed 60/90 Degree |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 15.70" |
| Barrel Length | 6.50" |
| Weight | 4.90 lbs |
| UPC | 810148625863 |
| MPN | 45A4C0FAB |
| Brand | CMMG |






Reviews
There are no reviews yet.