The Tidalwave features a 3″ chamber, black synthetic stock, textured foregrip, 3/8″ Dovetail receiver and bore barrel. Includes swivel studs and paracord sling.
Citadel CBTW1214 Boss Tidalwave 12 Gauge Pump 3″ 5+1 14.75″ Black Bore Barrel, Black Receiver w/3/8″ Dovetail, Fixed Black Synthetic Stock
$346.99
3 in stock
| Weight | 5.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.20 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Pump |
| OAL | 27" |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Choke Configuration | Fixed |
| Chokes Included | Fixed Cylinder |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | 3/8" Dovetail |
| Barrel Length | 14.75" |
| Barrel Description | Bore |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Sights | Bead Front |
| UPC | 682146896893 |
| MPN | CBTW1214 |
| Brand | Citadel |






Reviews
There are no reviews yet.