Cimarron’s Pistolero is great for small, under-funded revolutions. Attractive brass backstop and trigger guard, color case hardened frame, and durable standard blue finish on cylinder and barrel and smooth walnut grip.
Cimarron PPP45 Pistolero 45 Colt (LC) 6 Shot, 4.75″ Blued Barrel & Cylinder, Wide Front Sight, Color Case Hardened Steel Frame, Brass Backstop & Trigger Guard, Walnut Grip
$557.99
Out of stock
| Weight | 3.0950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.20 × 5.80 × 2.00 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Weight | 2.48 lbs |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Length | 4.75" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Grips | Walnut |
| Action | SAO |
| Sights | Wide Front |
| Frame Description | Steel Frame |
| UPC | 844234129904 |
| MPN | PPP45 |
| Brand | Cimarron |






Reviews
There are no reviews yet.