Cimarron F.A. Co. the Man With No Name 1851 Conversion remains one of the most ordered guns in Cimarron’s line. Continuing in the tradition of the spaghetti western, Cimarron brings you the Man With No Name Single Action. An accurate copy of the gun used by our nameless hero in the classic Western movies Fist Full Of Dollars & For A Few Dollars More. This gun features a sterling silver snake on the right side of the grip.
CIM MP411SS/01 MODEL P 5.50IN 45LC PW W/SNAKE
$876.99
Out of stock
| Weight | 3.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.10 × 6.30 × 2.10 in |
| Capacity | 6rd |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Frame Description | Steel Frame |
| Grips | Walnut w/Sterling Silver Rattlesnake |
| UPC | 844234128655 |
| MPN | MP411SS01 |
| Brand | Cimarron |






Reviews
There are no reviews yet.