Utilizing the latest in carbon fiber manufacturing, the Ridgeline FFT is up to a full pound lighter while introducing additional features such as an FFT (flat forged technology) carbon fiber floor plate and bolt knob. The side-baffle brake and stylish paint scheme distinguish the model even further, all while retaining the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Christensen Arms 8010627700 Ridgeline FFT 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Carbon Fiber/Threaded Barrel, Black Nitride, Sitka Elevate II Camo Stock
$2,099.99
Out of stock
| Weight | 7.9600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.00 × 9.00 × 4.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| OAL | 40.50" |
| Barrel Length | 20" |
| Muzzle | Baffle Brake |
| Safety | Two-Position |
| Weight | 5.30 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Trigger | TriggerTech |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed Sporter |
| Sights | None |
| Barrel Description | Threaded |
| UPC | 696528092513 |
| MPN | 8010627700 |
| Brand | CHRISTENSEN ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.