Designed to handle long range tactical and precision shooting applications, the BA Tactical is well equipped for most challenges. The Black Nitride action is machined to include a 20-MOA integral rail, fitted to a target contour Christensen Arms carbon fiber barrel, and paired with a stainless steel side-baffle muzzle brake. The adjustable tactical carbon fiber composite gunstock includes a bottom picatinny rail, five flush cup mounts, and a detachable box magazine. The BA Tactical weighs in starting at 7.4 pounds and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Christensen Arms 8010400100 BA Tactical Long Range 6.5 PRC 4+1 26″ Carbon Fiber Barrel, Black Nitride Finish, Black with Gray Webbing Stock
$2,599.99
Out of stock
| Weight | 8.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.00 × 9.50 × 4.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Muzzle | Baffle Brake |
| Stock Description | Fixed Long Range w/Adj LOP & Comb |
| Sights | Integrated Base |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Trigger | TriggerTech |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Caliber | 6.5 PRC |
| OAL | 47.25" |
| Weight | 7.40 lbs |
| UPC | 810651029301 |
| MPN | 8010400100 |
| Brand | CHRISTENSEN ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.