The Mesa FFT is a great solution for backcountry hunting. The FFT spotter style stock weighs in starting at 5.5 pounds making it ideal on those long hikes up the mountain. The Mesa FFT utilizes an ultralight contour stainless steel barrel with a Cerakote finish, seamless removable radial muzzle brake, and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Christensen Arms 8010111700 Mesa FFT 308 Win 4+1 20″ Threaded Barrel, Tungsten Gray Cerakote, Black with Gray Webbing Stock, Left Hand
$1,449.99
Out of stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.00 × 9.30 × 3.60 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| FireArm | yes |
| Caliber | 308 Win |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Trigger | TriggerTech |
| Stock Finish Group | Black |
| OAL | 40.75" |
| Hand | Left Hand |
| Weight | 5.50 lbs |
| Barrel Description | 416 Stainless Steel Button-Rifled, Free-Floating |
| Stock Description | Fixed Sporter w/Flash Forged Technology |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| UPC | 691328238598 |
| MPN | 8010111700 |
| Brand | CHRISTENSEN ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.