The Adult Crickett and Chipmunk Hunter Pistol are a manual cocking, single shot, bolt action traditional hunter pistol. The Adult Crickett model are available with synthetic stocks and the Chipmunk Hunter models come in hardwood and laminate colors. The Adult Crickett pistol and the Chipmunk hunter pistol both come with a metal cocking knob and Williams Fire Sights.
Chipmunk 41105 Hunter Adult 22 Mag 1rd 9″ Threaded Stainless Steel Single Shot Barrel, Camo Laminate Stock
$164.99
9 in stock
| Weight | 3.3600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 8.00 × 4.50 in |
| Caliber | 22 Mag |
| Sights | Metal FO Front/Adj FO Rear |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Length | 9" |
| Weight | 2.36 lbs |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Stock Finish | Camo |
| Stock Material | Laminate |
| OAL | 17.50" |
| Safety | Firing Pin |
| Capacity | 1rd |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| UPC | 645221411053 |
| MPN | 41105 |
| Brand | Chipmunk |






Reviews
There are no reviews yet.