The Chipmunk Hunter Pistol is a manual cocking, single shot, bolt action traditional hunter pistol. Features a metal cocking knob; Williams Fire sights, adjustable rear and Fiber Optic metal front; safety- rebounding firing pin automatically blocked to prevent accidental discharge; comes factory threaded with 1/2-28 threads and cap.
Chipmunk 40103 Hunter Youth Frame 22 LR Single Shot 9″ Threaded Stainless Steel Barrel, Black Laminate Frame
$200.99
6 in stock
| Weight | 3.2950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.30 × 8.60 × 5.20 in |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Length | 9" |
| Capacity | Single Shot |
| Weight | 2.36 lbs |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| OAL | 17.50" |
| Safety | Firing Pin |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 645221401030 |
| MPN | 40103 |
| Brand | Chipmunk |






Reviews
There are no reviews yet.