The Rhino Revolver is offered in a Single Action Only version specifically legal for sale in California. (SAR – Single Action Rhino) The Rhino revolver design features a lower bore axis compared to other revolvers. This means the barrel is directly in line with the shooters hand, wrist and arm. This results in almost no muzzle rise and, because energy is better absorbed and controlled by the entire arm, it reduces the amount of recoil felt by the shooter. In addition, the alignment also gives the shooter a more natural point of aim.
Chiappa Firearms CF340319 Rhino 30DA Nebula *CA Compliant 357 Mag 6 Shot, 3″ Rainbow PVD Steel Vent Rib Barrel & Cylinder, Rainbow PVD Aluminum Frame, Blue Laminate Grip, Exposed Hammer
$1,824.99
Out of stock
| Weight | 5.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.90 × 15.30 × 3.10 in |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Sights | Fixed Fiber Optic Front/Adj Fiber Optic Rear |
| OAL | 7.50" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Grips | Blue Laminate |
| Cylinder Finish | Rainbow PVD |
| Barrel Finish | Rainbow PVD |
| Action | SAO |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Barrel Length | 3" |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Weight | 1.70 lbs |
| UPC | 8053800944045 |
| MPN | CF340319 |
| Brand | Chiappa Firearms |






Reviews
There are no reviews yet.