The 101 single shot break open shotgun features a front brass bead sight; Walnut fixed stock with checkered forend; Beretta/Benelli Mobilchoke system and sling studs. Includes Modified choke and choke wrench.
Chiappa Firearms 930.383 101 Full Size 28 Gauge Single Shot 3″ 1 Shot 26″ Black Steel Barrel, Black Steel Receiver, Fixed Walnut Wood Stock
$143.99
Out of stock
| Weight | 8.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 8.50 × 2.60 in |
| Chokes Included | Modified |
| Gauge | 28 Gauge |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Weight | 5 lbs |
| Capacity | 1 Shot |
| Action | Single Shot |
| Stock Finish Group | Brown |
| Safety | Manual |
| Trigger | Single |
| Sights | Brass Bead Front |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 26" |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| OAL | 41.75" |
| UPC | 8053800947350 |
| MPN | 930.383 |
| Brand | Chiappa Firearms |






Reviews
There are no reviews yet.