The single action 1873 is a timeless handgun and a symbol of the American West. The Chiappa SAA 1873 series captures the spirit and allure of these fine revolvers. Chambered in easy to shoot, readily accessible rimfire ammunition the SAA 1873 is an excellent single action revolver. Perfect for plinking, target practicing and even small game hunting. Features wood grips; fixed front sight and no safety.
Chiappa Firearms 340053 SAA 1873 Medium Frame 22 LR 6 Shot, 4.75″ Blued Steel Barrel, Blued Steel Frame, Blued Cylinder, Wood Grip, Exposed Hammer
$198.99
Out of stock
| Weight | 2.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.70 × 5.90 × 2.10 in |
| Frame Size | Medium |
| Sights | Blade Front |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Frame Description | Blued Steel |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| OAL | 10.25" |
| Weight | 35.20 oz |
| Barrel Length | 4.75" |
| Caliber | 22 LR |
| Grips | Wood |
| UPC | 8053670712393 |
| MPN | 340053 |
| Brand | Chiappa Firearms |






Reviews
There are no reviews yet.