Charter Arms Pitbull features an unique design which provides a dual coil spring assembly located in the extractor which allows for easy cartridge insertion and retention in every chamber of the revolvers cylinder. This system allows the shooter ease of ejecting spent cartridges for immediate reloading.
Charter Arms 64020 Pitbull Large 40 S&W, 5 Shot 2.30″ Black Nitride Steel Barrel, Cylinder & Frame w/Black Finger Grooved Rubber Grip
$414.99
8 in stock
| Weight | 2.3400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.40 × 8.00 × 3.20 in |
| Barrel Length | 2.30" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Cylinder Finish | Black Nitride |
| Frame Size | Large |
| Frame Description | Black Nitride+ Stainless Steel |
| Capacity | 5 |
| OAL | 7.32" |
| Caliber | 40 S&W |
| Sights | Fixed Front |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Weight | 20 oz |
| UPC | 678958640205 |
| MPN | 64020 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.