Charter Arms versatile Pathfinder is a great introductory revolver for the novice shooter or anyone who needs a low recoil revolver. It has the look, feel and weight of a higher-caliber revolver, allowing you to gain proficiency.
Charter Arms 52242 Pathfinder Lite 22 LR 8rd 4.20″ Matte Stainless Stainless Steel Barrel, Lavender Aluminum Frame, Matte Stainless Cylinder, Black Finger Grooved Rubber Grip, Exposed Hammer
$485.99
9 in stock
| Weight | 2.3450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.40 × 8.00 × 3.20 in |
| Sights | Adjustable |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Weight | 21 oz |
| Barrel Length | 4.20" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Caliber | 22 LR |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Capacity | 8rd |
| UPC | 678958522426 |
| MPN | 52242 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.