Known for its rugged reliability and stopping power, Charter’s Bulldog is a versatile revolver for personal or home protection. The safe and reliable revolver is powerful enough for serious home protection, but has the size and functionality for effective concealed carry.
Charter Arms 34431 Bulldog Special Classic Large 44 Special, 5 Shot 3″ Blued Carbon Steel Barrel, Cylinder & Frame w/Wood Grip
$511.99
Out of stock
| Weight | 2.3400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.30 × 7.90 × 3.20 in |
| Frame Description | Carbon Steel |
| Caliber | 44 Special |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Frame Size | Large |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 3" |
| OAL | 7.32" |
| Sights | Fixed Front |
| Weight | 20 oz |
| Grips | Wood |
| UPC | 678958344318 |
| MPN | 34431 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.