Charter made its name with the classic .38 Undercover. It offers a lighter weight, barrel and superior safety features that make them ideal for concealed carry situations.
Charter Arms 13820 Undercover Lite Small 38 Special, 5 Shot 2″ Black Stainless Steel Barrel & Cylinder, Black Passivate Aluminum Frame w/Black Finger Grooved Rubber Grip, Exposed Hammer
$383.99
Out of stock
| Weight | 1.9200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.30 × 8.00 × 3.20 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Caliber | 38 Special |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Weight | 12 oz |
| Action | DA/SA |
| Capacity | 5 |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Barrel Finish | Black |
| Cylinder Finish | Black |
| OAL | 3.75" |
| Frame Size | Small |
| Sights | Fixed Front |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 678958138207 |
| MPN | 13820 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.