Charles Daly 601 Semi-Auto shotgun features a synthetic stock with a pistol grip; manual safety; Beretta/Benelli Mobil choke; rubber recoil pad, sling studs and grooved aluminum receiver. Includes two chokes- IC, F, choke tube wrench and case.
Charles Daly 930408 601 Field 20 Gauge Semi-Auto 3″ 4+1 26″ TrueTimber Strata Vent Rib Barrel, Grooved Aluminum Receiver, Fixed TrueTimber Strata Synthetic Stock
$384.99
Out of stock
| Weight | 8.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.80 × 7.40 × 3.00 in |
| OAL | 46.50" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Safety | Manual |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Weight | 6 lbs |
| Receiver Description | Grooved |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Action | Semi-Auto |
| Trigger | Single Stage |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Mobil |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder |
| UPC | 8053800948135 |
| MPN | 930408 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.