The Charles Daly AR .410 Upper allows any AR-15 to be converted to a .410 shotgun. The CD .410 Upper features a picatinny quad rail forend and comes with a 5rd magazine. *This upper works with mil-spec lower only. MUST USE CARBINE BUFFER TUBE. Upper includes buffer that must be used with carbine buffer spring for proper function. Overall cartridge length must be 2.29inches or less for proper function.
Charles Daly 500219 AR 410 Upper 410 Gauge 2.5″(Only) 19″ Aluminum Barrel w/Black Anodized Finish, Flip Up Front & Rear Sights w/Quad Picatinny Rail, Auto Ejection, Includes 1 5rd Magazine
$388.99
Out of stock
| Weight | 6.5150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.30 × 5.00 × 3.40 in |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| Handguard Finish | Black |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Barrel Material | Aluminum |
| Caliber | 410 Ga |
| FireArm | No |
| Barrel Length | 19" |
| Barrel Finish | Black |
| UPC | 053800940458 |
| MPN | 500219 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.