The Charles Daly 1911s are better than ever. Manufactured in Italy, loaded with enhancements that are found in pistols costing hundreds more. The Field Grade come with diamond checkered walnut grips.
Charles Daly 440169 1911 Field Grade 9mm Luger 10+1, 5″ Stainless Steel Barrel, Black Serrated Steel Slide, Black Steel Frame w/Beavertail, Walnut Diamond Checkered Grip
$532.99
Out of stock
| Weight | 2.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.70 × 6.60 × 1.80 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Safety | Manual Thumb |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Frame Finish | Black |
| Action | SAO |
| Grips | Walnut Diamond Checkered |
| Sight Configuration | Blade Front/Dovetail Rear |
| Barrel Length | 5" |
| UPC | 8053800946308 |
| MPN | 440169 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.