The AP5 or Apparatus Pistol, is a roller delayed blowback firearm based and built off of the original and historic design from the 1970s. The roller-lock platform has been widely respected as the preeminent design for over 50 years. Adopted for use across the globe, no other firearm of its type has been more successful. All AP5 firearms are chambered in 9×19 mm and have a cold hammer forged barrel with a 1:9.8 twist.
Century Arms HG6034ALN AP5 CORE 9mm Luger 30+1 8.90″ Threaded Barrel, Black, Stamped Metal Rec, Fixed Front/Drum Rear Sights, Includes Sling (1 Mag)
$1,240.99
38 in stock
| Weight | 10.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.50 × 11.50 × 3.40 in |
| Barrel Length | 8.90" |
| OAL | 17.90" |
| Caliber | 9mm Luger |
| Safety | Manual Thumb |
| Capacity | 30+1 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Polymer |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Weight | 5.50 lbs |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| Sights | Fixed Front/Drum Rear |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 787450877528 |
| MPN | HG6034ALN |
| Brand | Century |






Reviews
There are no reviews yet.