BXD Upland launches premium-plated shot at high velocities to achieve premium in-the-field performance. The nickel-plated shot helps keep shot round resulting in high velocity retention and energy transfer as well as tighter downrange patterns.
Browning Ammo B193511226 BXD Upland 12Gauge 2.75″ 1 3/8oz 6Shot 25 Per Box/10 Case
$27.99
110 in stock
| Weight | 2.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.10 × 2.80 × 2.60 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Shot Size | 6 |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1485 fps |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 1 3/8 oz |
| Brass Length Type | High |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| UPC | 020892023215 |
| MPN | B193511226 |
| Brand | Browning Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.