The Browning 1911-380 is ideally suited for concealed carry duty, and for a wider variety of shooters. It features a single-action trigger, both an ambidextrous manual thumb safety and grip safety, and a natural grip angle which offers instinctual pointing and a feel that 1911 shooters are already familiar with. The 1911-380 also has a low bore axis, combat style sights and steel body magazine. Includes magazine and pistol rug.
Browning 051912492 1911-380 Black Label Medallion Pro 380 ACP 8+1 4.25″ Target Crown Barrel, Blackened w/Silver Polished Flats Serrated SS Slide, Matte Black Polymer Frame w/Beavertail
$849.99
48 in stock
| Weight | 3.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.10 × 2.70 in |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Barrel Length | 4.25" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Capacity | 8+1 |
| Caliber | 380 ACP |
| FireArm | yes |
| Grips | Checkered Rosewood w/Gold Buck Mark Inlay |
| Weight | 18.00 oz |
| Frame Material | 7075 Aluminum |
| Barrel Type | Target Crown |
| Case Type | ABS |
| Sight Style | Contrast |
| Slide Description | Serrated |
| Action | SAO |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Frame Finish | Matte Black |
| UPC | 023614443742 |
| MPN | 051912492 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.