The Browning 1911-380 is ideally suited for concealed carry duty, and for a wider variety of shooters. It features a single-action trigger, both an ambidextrous manual thumb safety and grip safety, and a natural grip angle which offers instinctual pointing and a feel that 1911 shooters are already familiar with. The 1911-380 also has a low bore axis, combat style sights and steel body magazine.
Browning 051905492 1911-380 Black Label Compact 380 ACP 8+1 3.63″ Target Crown Barrel, Matte Black Serrated Stainless Steel Slide & Polymer Frame w/Beavertail, Black Polymer Grips
$719.99
57 in stock
| Weight | 2.9450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.10 × 2.70 in |
| Caliber | 380 ACP |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Sight Style | Fixed |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| FireArm | yes |
| Barrel Type | Target Crown |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Case Type | ABS |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Slide Description | Serrated |
| Grips | Black Polymer |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Matte Black |
| Sight Configuration | Fixed Combat |
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 3.63" |
| Weight | 16.00 oz |
| UPC | 023614044468 |
| MPN | 051905492 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.