Experience Total Accuracy with the X-Bolt 2 Speed. This bolt-action rifle features a stabilized dark maple stock with an oil finish; re-designed receiver and bolt; fluted sporter-weight barrel; Tungsten Cerakote finish on the barreled action and X-Lock Scope Mounting System uses four screws per base for rock-solid attachment to the receiver. Includes Radial muzzle brake.
Browning 036067218 X-Bolt 2 Speed Full Size 308 Win 4+1 22″ Tungsten Cerakote Fluted Threaded Barrel, Tungsten Cerakote Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed AAA Dark Maple Stock, Radial Muzzle Brake
$1,692.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Trigger | Adj Deluxe |
| Weight | 6.08 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| OAL | 42" |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| FireArm | yes |
| Caliber | 308 Win |
| Safety | Tang |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Action | Bolt Short Action |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| UPC | 023614863441 |
| MPN | 036067218 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.