The Browning Micro features a reconfigured receiver with additional bolt guidance surface area for smoother operation; redesigned bolt with ergonomic handle shape; adjustable, multiple-lever DLX trigger; Vari-Tech stock features adjustable length of pull, adjustable comb, interchangeable grip modules and over molded grip surfaces; Sporter contour barrel and threaded muzzle brake. Includes thread protector.
Browning 036031299 X-Bolt 2 Micro Full Size 6.8 Western 3+1 22″ Matte Blued threaded Sporter Barrel, Matte Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Adjustable Vari-Tech Black Synthetic Stock
$1,049.99
17 in stock
| Weight | 9.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.00 × 7.50 × 3.40 in |
| Twist | 1:7.50" |
| Capacity | 3+1 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Barrel Description | Threaded Sporter |
| Muzzle | Thread Protector |
| OAL | 41.25" |
| Caliber | 6.8 Western |
| Weight | 6.15 lbs |
| Stock Description | Adjustable Vari-Tech |
| Trigger | Adjustable |
| UPC | 023614862574 |
| MPN | 036031299 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.