Citori 825 Sporting over and under shotgun geared for the avid sporting clays and skeet shooter. Features Fire Lite 2 Mechanical Trigger, Pro Fit adjustable comb stock, enhanced controls and Inflex II recoil pad. Includes Invector-DS chokes.
Browning 0183483002 Citori 825 Pro Sporting 12 Gauge Break Open 3″ 2rd 32″ Polished Blued Over/Under Vent Rib Barrel, Silver Nitride Stainless Steel Receiver, Adj Comb Black Walnut Stock
$4,399.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Weight | 7.13 lbs |
| Barrel Length | 32" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Choke Configuration | Invector-DS Extended |
| FireArm | yes |
| Sights | HiViz Pro-Comp |
| Capacity | 2rd |
| OAL | 50" |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Chamber | 3" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Improved Mod/Modified/Skeet |
| Stock Description | Adj Comb |
| Action | Break Open |
| Trigger | Fire Lite 2 |
| UPC | 023614860624 |
| MPN | 0183483002 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.