The Citori 825 Trap over and under shotgun. Features sculpted Grade III/IV checkered walnut buttstock with a raised Monte Carlo comb and semi-beavertail forearm with finger grooves; engraved low-profile steel receiver with engraving and a silver nitride finish; Fire Lite 2 Mechanical Trigger and Inflex II recoil pad. Includes Invector-DS chokes.
Browning 0183254002 Citori 825 Trap 12 Gauge Break Open 2.75″ 2rd 32″ Polished Blued Over/Under Vent Rib Barrel, Silver Nitride Stainless Steel Receiver, Adjustable Comb Gloss Black Walnut Stock
$4,099.99
Out of stock
| Weight | 11.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.70 × 10.20 × 3.40 in |
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 32" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chamber | 2.75" |
| Choke Configuration | Invector-DS Extended |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2rd |
| OAL | 50" |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Chokes Included | Full/Light Full/Modified/Two Improved Modified |
| Stock Description | Adj Comb |
| Action | Break Open |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Trigger | Fire Lite 2 |
| Sights | HiViz Pro Comp/Ivory Mid Bead |
| Weight | 8.08 lbs |
| UPC | 023614855217 |
| MPN | 0183254002 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.