Three gun match is an explosive sport where shooters compete with 3 different guns: pistol, rifle and shotgun. During shotgun exercises, reloading speed and skill is key to victory, this is why the main feature of Fiocchi 3 gun match line of 12 gauge ammunition is a firm, radiused crimp that allows fast and consistent speed loading. Fiocchi 3-gun match was developed in cooperation with top shooter jerry miculek known for his 20 world speed shooting records.
Fiocchi 12DL3G75 3-Gun Match Legacy Series 12Gauge 2.75″ 1oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
$11.94
1990 in stock
| Weight | 2.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.30 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Application | Sport Shooting |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 1 oz |
| Boxes Per Case | 10 |
| Shot Size | 7.5 |
| Muzzle Velocity | 1170 fps |
| UPC | 762344711430 |
| MPN | 12DL3G75 |
| Brand | Fiocchi |






Reviews
There are no reviews yet.