This light weight, tactical style .22lr caliber rifle is every plinking master’s dream come true. Based off of the classic GSG 22 caliber rifle operating system, the GSG-16 features several enhancements to give it a dashing new look for the next generation of shooters. The GSG-16 features a collapsable stock that also serves as an additional magazine storage compartment for either high or low capacity magazines. The re-designed forend features a MLOK style hand guard. The cocking tube assembly features an ambidextrous charging handle so you can switch up charging rounds to meet your comfort style.
GSG GERGGSG1622ML GSG-16 Full Size 22 LR 22+1 16.25″ Black Black Polymer Receiver Black Collapsible w/Storage Compartment Stock Right Hand
$401.99
25 in stock
| Weight | 7.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 11.70 × 4.70 in |
| Sights | Quick Acquisition Front & Rear |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Receiver Material | Polymer |
| Metal Finish | Black |
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Description | Polymer |
| Capacity | 22+1 |
| OAL | 28.50"- 34.25" |
| Weight | 5.84 lbs |
| Stock Description | Collapsible w/Storage Compartment |
| Twist | Faux Suppressor |
| Muzzle | Faux Suppressor |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Length | 16.25" |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 819644025740 |
| MPN | GERGGSG1622ML |
| Brand | GSG German Sports Guns |






Reviews
There are no reviews yet.