The Chipmunk Hunter Pistol is a manual cocking, single shot, bolt action traditional hunter pistol. Features Safety- rebounding firing pin automatically blocked to prevent accidental discharge; EZ Loader on the 22 LR models to make loading your pistol even more simple; 22 LR models will also shoot 22 short and 22 long; factory threaded with 1/2″-28 threads and cap; metal cocking knob; Williams Fire sights, adjustable rear and Fiber Optic metal front.
Chipmunk 40101 Hunter Youth Frame 22 S/L/LR Single Shot 9″ Threaded Stainless Steel Barrel, Walnut Frame, EZ Loader
$200.99
11 in stock
| Weight | 3.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.30 × 8.30 × 5.20 in |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Length | 9" |
| Capacity | Single Shot |
| Weight | 2.36 lbs |
| Caliber | 22 S/L/LR |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| OAL | 17.50" |
| Safety | Firing Pin |
| UPC | 645221401016 |
| MPN | 40101 |
| Brand | Chipmunk |






Reviews
There are no reviews yet.