This Taurus 856 is a reliable 6-shot, 38 Special revolver that features walnut grips-making it comfortable to shoot at the range while the double/single action increases speed and accuracy for follow-up shots. Known for its easily managed recoil impulse, the .38 Special round of the 856 can accommodate ammunition ranging from light target loads to self-defense rounds. The DA/SA action and 2-inch barrel on the 856 optimizes on-body or off-body carry, and home defense usage.
Taurus 2-856021SW 856 38 Spl + P 6 Round 2″ Stainless Steel Walnut Grip
$376.99
7 in stock
| Weight | 2.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 7.00 × 1.90 in |
| Weight | 22 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Sights | Ramp Front, Fixed Rear |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SA/DA |
| Caliber | 38 Special +P |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Grips | Walnut |
| OAL | 6.55" |
| Frame Size | Small |
| Barrel Length | 2" |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| UPC | 725327934004 |
| MPN | 2-856021SW |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.