The Winchester SXP is one of the most reliable pump-action shotguns based on proven Winchester designs that have evolved over half a century. It possess record setting speed. The unique rotary bolt action design allows the action to be pumped with virtually no hesitation after you shoot, so follow-ups are very fast. Includes three Invector-Plus choke tubes full, modified and improved cyclinder; sling swivel studs.
Winchester Repeating Arms 512446392 SXP Hunter 12 Gauge Pump 3″ 4+1 28″ TrueTimber VSX Steel Barrel, Receiver & VSX Synthetic Stock Right Hand
$355.99
Out of stock
| Weight | 9.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 9.00 × 3.00 in |
| OAL | 48.50" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Barrel Length | 28" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Description | Steel |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Chokes/Choke Wrench |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Weight | 6.14 lbs |
| Hand | Right |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702025426 |
| MPN | 512446392 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.