Pick up the Winchester Super X Pump (SXP) shotgun and experience the light weight, centered balance and instant pointability firsthand. The Super X design provides you with the fastest follow-up shots. No other pump offers the feeling of an inertia-assisted slide-action that can deliver three shots in a half second. Whether its super-speed clays or fast-flushing upland game, keep up with shootings fastest action with the Super X Pump, the perfect choice for pump shotgun lovers. This Upland Field model features a matte nickel receiver finish, grade II/III satin Turkish walnut stock, and matte blued barrel.
Winchester Repeating Arms 512404692 SXP Upland Field 20 Gauge 28″ 5+1 3″ Matte Nickel Engraved Rec Grade II/III Satin Turkish Walnut Stock Right Hand (Full Size) Includes 3 Invector-Plus Chokes
$527.99
Out of stock
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 9.20 × 3.00 in |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Receiver Description | Engraved |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48.75" |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Weight | 6.14 lbs |
| Hand | Right |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 048702019685 |
| MPN | 512404692 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.