Pick up the Winchester Super X Pump (SXP) shotgun and experience the light weight, centered balance and instant pointability firsthand. The Super X design provides you with the fastest follow-up shots. No other pump offers the feeling of an inertia-assisted slide-action that can deliver three shots in a half second. Whether its super-speed clays or fast-flushing upland game, keep up with shootings fastest action with the Super X Pump, the perfect choice for pump shotgun lovers. This Black Shadow model features a black synthetic stock with textured gripping surfaces.
Winchester Repeating Arms 512251292 SXP Black Shadow 12 Gauge 28″ 4+1 3.5″ Matte Black Rec/Barrel Matte Black Fixed Textured Grip Paneled Stock Right Hand (Full Size) Includes 3 Invectcor-Plus Chokes
$411.99
Out of stock
| Weight | 11.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.60 × 9.20 × 2.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Weight | 7 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Sights | Bead |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Trigger | Drop-Out |
| Stock Description | Fixed Textured Grip Paneled |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| OAL | 49" |
| Hand | Right |
| Choke Configuration | Invector-Plus |
| Receiver Description | Black Aluminum |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702120855 |
| MPN | 512251292 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.