This Super X4 follows on the heels of the most successful Winchester autoloader ever: the Super X3 Black Shadow. There would be no point to the new SX4 if it did not take function, handling and egonomics to the next level. And it does. This is a dedicated hunting machine with it’s all-black exterior that is definitely non-glare to prevent spooking game. Critical functional controls are larger and easier to operate — a real benefit in damp weather and cold conditions.
Winchester Repeating Arms 511305292 SX4 12 Gauge 28″ 4+1 3.5″ Overall Mossy Oak Bottomland Includes 3 Invector-Plus Chokes Left Hand
$1,300.99
Out of stock
| Weight | 9.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 9.00 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Hand | Left |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| OAL | 49" |
| Weight | 7.20 lbs |
| Choke Configuration | Invector-Plus |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 048702024481 |
| MPN | 511305292 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.