This Super X4 follows on the heels of the most successful Winchester autoloader ever: the Super X3 Black Shadow. There would be no point to the new SX4 if it did not take function, handling and egonomics to the next level. And it does. This is a dedicated hunting machine with it’s all-black exterior that is definitely non-glare to prevent spooking game. Critical functional controls are larger and easier to operate — a real benefit in damp weather and cold conditions.
Winchester Repeating Arms 511250291 SX4 Waterfowl Hunter 12 Gauge 26″ 4+1 3.5″ Overall Realtree Timber Right Hand (Full Size) Includes 3 Invector-Plus Chokes
$1,158.99
Out of stock
| Weight | 9.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.40 × 9.00 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| OAL | 47" |
| Weight | 7 lbs |
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Natural Camouflage |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Realtree Timber Aluminum |
| Hand | Right |
| Safety | Reversible Safety Button |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 048702018206 |
| MPN | 511250291 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.