The XPR is a rugged, reliable and precise bolt-action rifle built for the next generation of Winchester hunters. Combining proven concepts from the Model 70 with more efficient manufacturing processes means that the XPR is a superb hunting rifle at a more affordable price. The advanced polymer stock is built for superior grip in wet conditions, and will stand up to scratches and bumps. The barrel has a tough, non-reflective finish and a recessed target crown. The receiver is drilled and tapped for beefy 8-40 screws. The XPR has a detachable box magazine, Inflex Technology recoil pad, M.O.A. trigger system, and a bolt unlock button. This model features a Permacote flat dark earth receiver and barrel finish and a synthetic TrueTimber Strata camouflage stock.
Winchester Guns 535741277 XPR Hunter 325 WSM 3+1 24″ TrueTimber Strata Flat Dark Earth Perma-Cote Right Hand
$534.99
Out of stock
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.00 × 9.70 × 3.50 in |
| Caliber | 325 WSM |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Trigger | M.O.A. Trigger System |
| Capacity | 3+1 |
| Weight | 7 lbs |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Receiver Material | Steel |
| Muzzle | Recessed Target Crown |
| Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Metal Finish Group | Brown |
| OAL | 44" |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Description | Button-Rifled |
| Stock Description | Synthetic TrueTimber Strata |
| Metal Finish | FDE Perma-Cote |
| UPC | 048702016400 |
| MPN | 535741277 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.