Super Pheasant is built with copper-plated lead shot and specially engineered wads to deliver high-velocity penetration and superior pattern density.
Winchester Ammo X12PHV6 Super Pheasant High Velocity High Brass 12Gauge 2.75″ 1 3/8oz 6Shot 25 Per Box/10 Case
$28.99
59 in stock
| Weight | 3.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Shot Size | 6 |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1450 fps |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 1 3/8 oz |
| Brass Length Type | High |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| UPC | 020892018037 |
| MPN | X12PHV6 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.