Varmint X is designed specifically for the demands of predator and varmint hunters. Bringing Winchester’s innovative Shot-Lok Technology to a predator and varmint load, Varmint X shotshell offers the tightest patterns and longest shot capability of any traditional predator load.
Winchester Ammo X123VBB Varmint X Shot-Lok 12Gauge 3″ 1 1/2oz BBShot 10 Per Box/10 Case
$22.99
315 in stock
| Weight | 1.4400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 3.00 × 1.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 10 |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Shot Size | BB |
| Ounces | 1 1/2 oz |
| Muzzle Velocity | 1300 fps |
| UPC | 020892023437 |
| MPN | X123VBB |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.