Defender is Winchesters most comprehensive line of threat-stopping ammunition for personal defense. The shotshell loads are uniquely is tailored to personal defense.
Winchester Ammo SB1200PD Defender 12Gauge 2.75″ 9Pellets Copper Plated 00Buck Shot 10 Per Box/10 Case
$22.99
331 in stock
| Weight | 1.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 2.60 × 1.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Application | Home Defense |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 10 |
| Shot Size | 00 Buck |
| Muzzle Velocity | 1145 fps |
| Ounces | 9 Pellets |
| Shot Type | Buffered |
| Boxes Per Case | 10 |
| UPC | 020892026520 |
| MPN | SB1200PD |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.